TOP Instaplaces - Santorini

by - 19:32


Dzień dobry kochani! Ostatnie czasy nie sprzyjają podróżowaniu. Pozamykane granice, multum formalności, a przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo sprawiła, że wiele osób rezygnuje przynajmniej przez najbliższy czas z jakichkolwiek zagranicznych podróży. Jako, że bardzo brakowało mi tej tematyki u mnie na blogu postanowiłam wystartować z nową serią, w której będę dokładnie opisywać najciekawsze z tak zwanych "Instaplaces". Czym są tak magicznie nazywane plenery? Oczywiście są to zjawiskowe miejsca, które oprócz tego, że wyjątkowo wyglądają na żywo to w dodatku niezwykle wychodzą na zdjęciach! W dzisiejszym przewodniku na tapetę weźmiemy pewną, grecką wsypę, którą samą w sobie możemy określić mianem Instaplace. Tym razem jednak chcę Wam pokazać konkretne pomysły razem z wieloma praktycznymi wskazówkami i informacjami, które kto wie być może w przyszłości pomogą Wam stworzyć to jedno, wymarzone zdjęcie. Dlatego czytajcie uważnie i dajcie się choć na chwilę w ten grudniowy wieczór wyrwać na lśniące blaskiem bieli Santorini.

I. Red beach - Akrotiri


Czerwona plaża, której niesamowity kolor od lat przyciąga tłumnie turystów w południowe rejony wyspy. Trzeba przyznać, że barwa skały naprawdę robi wrażenie i nie jest to zasługa naciągających rzeczywistość fotografów. Sama w sobie plaża jest bardzo wąska i kamienista, jednak klif górujący nad nią robi ogromne wrażenie. Tak jak będziecie mogli zobaczyć na moim zdjęciu, sam widok z plaży nie jest niczym szczególnym, jednak zanim znajdziemy się na plaży czeka nas około 15 minutowy spacer po skałach ścieżką prowadzącą od parkingu samochodowego. Nie da się ominąć tego miejsca, ponieważ liczba robionych tam zdjęć na pewno przekracza kilkadziesiąt na minutę. Co nie znaczy, że nie znajdziecie tam miejsca dla siebie. Bądźcie uważni, ponieważ to miejsce znajduje się u stóp ogromnej przepaści, dlatego nigdy nie podchodźcie za blisko krawędzi. Niech Was nie zdziwi ogromny wiatr, który napotkacie w tym miejscu, niestety nie będzie to sprzymierzeniec podczas wykonywania zdjęć, ale z pewnością można się z nim uporać. Co ciekawe na skale swoje stałe miejsce ma Pan przygrywający turystom na akordeonie więc można się poczuć bardziej jak w centrum jakiegoś miasteczka niż na ogromnym kawałku skały. Plaża znajduje się bardzo blisko słynnych stanowisk archelogicznych w Akrotiri, a trasa do niej jest doskonale oznakowana dla podróżujących samochodem. Jest to również częste miejsce, do którego wpływają okoliczne jachty, ponieważ widok ze strony morza równie mocno zapiera dech w piersiach, będę musiała jeszcze kiedyś tego spróbować!

Przykładowe odległości:

Red Beach - Port Santorini 10 km
Red Beach - Thera 12 km
Red Beach - Santorini Airport 13 km
Red Beach - Oia 26 kmII. Swing View of Caldera


Ta bardzo pięknie brzmiąca nazwa zarezerwowana jest dla pewnej huśtawki, na którą można natrafić wybierając się na sam koniec wyspy. Latarnia morska Akrotiri znajduje się na południowo- zachodnim krańcu wyspy, jednak nasz cel znajduje się zaledwie kilkaste metrów wcześniej. Przy samej drodze obok niewielkiej restauracji oprócz cudownych widoków na rozciągającą się Caldere możemy skorzystać z tej urokliwej huśtawki. Raczej jest to miejsce spokojne i pozbawione tłumów turystów, jednak wybierając się w tamte rejony warto przystanąc tam choć na chwilę. Podróżując tam samochodem cały czas kierujemy się na latarnie morską a będąc już 500 metrów przed celem wystarczy rozejrzeć się z samochodu w prawą stronę. Prawda, że takie miejsca mają niepowtarzalny klimat

Przykładowe odległości:

Swing view of Caldera - Port Santorini 13 km
Swing view of Caldera - Thera 14 km
Swing view of Caldera - Santorini Airport 16 km
Swing view of Caldera - Oia 28 km


III. Thera - Agiou Mina


Tym razem zabieram Was w samo serce wyspy, czyli do jej stolicy - Thery. Dokładnie zapraszam Was na spacer uliczką Agiou Mina, z której rozciąga się idealny widok na Caldere, czyli wulkan Thalos Naftilos oraz wyspę Thirasia. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodów słońca na wyspie, które tworzą bardzo romantyczną aurę. Co najlepsze przchadzając się w każdą stronę możemy natrafić na przynajmniej kilka świetnych miejsc do zdjęć. Warto jednak pamiętać, żeby szanować tereny prywatne, które się tam znajdują i dobierać plenery z głową. Thera to serce wyspy, na które dojedziemy każdym autobusem, a podczas podróży autem przygotujmy się na niełatwe poszukiwania miejsc parkingowych. 

Przykładowe odległości:

Thera - Port Santorini 8 km
Thera  - Santorini Airport 5 km
Thera  - Oia 15 km
IV. Megali Panayia - Pyrgos


W tej małej miejscowości znajdziemy ponad 30 kościołów! A wszystko jakże bardzo charakterystycznym dla wyspy białym kolorze. Dodajcie do tego wyjątkowe niebieskie kopuły, a cudowne zdjęcie gwarantowane. Zapytacie pewnie skąd taka liczba kościołów w tak niewielkim miasteczku. Jest to spowodowane przeszłymi aktami prawnymi, które wszystkim posiadającym kościół na swojej posesji zapewniały podatkowe ulgi. Jednak zdecydowanie najbardziej charakterystycznym dla całego Pyrgos miejscem jest Megali Panayia, która zarazem jest świetnym miejscem na zdjęcia. Zagubcie się w tunelu wąskich uliczek dookoła tej pięknej katedry, a "Instaplaces" same się przed Wami wyłonią! Miejscowość znajduje się w cetrum wyspy, a przy tym jest jednym z najwyżej położonych miejsc na Santorini, także będąc tam korzystajcie z cudownych widoków, które się tam rozpościerają!

Przykładowe odległości:

Megali Panayia - Port Santorini 5 km
Megali Panayia - Thera 5 km
Megali Panayia - Santorini Airport 6 km
Megali Panayia - Oia 19 kmV. Pocztówka z Santorini - Oia


Na sam deser pozostawiłam klasyczną wisieńkę na torcie, czyli dla mnie zdecydowanie najpiękniejszą miejscowość w Europie. Oia skrywa Instaplaces dosłownie na każdym korku, jednak ja wybrałam dla Was 4 dla mnie najpiękniejsze. Na pierwszy rzut oka idzie nazywana przeze mnie pocztówka z Santorini, czyli miejsce, które króluje na wszelkiego rodzaju zdjęciach i obrazach z wyspy. Przyznam się Wam szczerze zrobienie tam zdjęcia nie jest łatwą sztuką, ale zostawię Wam kilka tipów, które powinny ułatwić Wam to zadanie. Przede wszystkim, aby tam trafić warto wpisać nazwę pobliskiej restauracji "Pelekanos" w nawigację i wgłębić się w uliczkę tuż obok restauracji. Za chwilę powinien ukazać Wam się widok pięknych niebieskich kopuł, na które tak bardzo czekaliście i przy dobrych wiatrach grupkę jedynie kilkudziesięciu turystów uporczywie próbujących zrobić sobie tam zdjęcie. Jakby tego było mało, schody które są idealnym plenerem do zdjęcia zamknięte są furtką, na które widnieje informacja, że jest to teren prywatny. Moim zdaniem, aby zrobić tam naprawdę piękne zdjęcia nie wydając przy tym dużych pieniędzy na fotografów, którzy tworzą tam swoje sesje warto przyjechać do Oii na wschód słońca. Miasto jeszcze wtedy śpi, a po uliczkach kręcą się tylko tacy jak Wy pasjonaci spragnieni cudownych kadrów. Uchylenie furtki nie stanowi problemu gdy nie ma za Wami kilkudziesięciu gapiów, a zapozowanie na schodach nie powinno przeszkadzać wypoczywającym w pobliskich hotelach turystom. Sukces gwarantowany, pamiętajcie jednak o zachowaniu kultury i cierpliwości, ponieważ możecie trafić na osoby o takich samych planach jak Wy, które nieco szybciej pojawiły się w wybranym miejscu. Jesli wahacie się, czy warto będzie wstać przed wschodem słońca zobaczcie na te kolory na niebie na moich zdjęciach! Bez wątpienia będzie to niezapomniany moment warty poświęcenia tych kilku godzin snu.

Przykładowe odległości:

Oia - Port Santorini 20 km
Oia - Thera 12 km
Oia - Santorini Airport 17 kmVI. 1864 The Sea Captain's House - Oia


Zrobiąc zdjęcia na słynnym tle z pocztówki nie odchodźcie daleko, obróćcie sięw drugą stronę a dojrzycie płaski daszek, na który można wejść specjalnymi schodkami. Pamiętajcie, żeby nie wchodzić na przypadkowe dachy podczas robienia zdjęć. Jest to bardzo uciążliwe dla lokalnych mieszkańców i coraz więcej dachów ma specjalne napisy przypominajace turystom, że nie są to odpowiednie miejsca do pozowania do zdjęć. Szacunek to podstawa wszystkich relacji, dlatego korzystajmy tylko z miejsc, które na pewno są bezpieczne, a przy tym jesteśmy pewni, że ich nie uszkodzimy. Tak jak właśnie ten niewielki daszek Hotelu 1864 The Sea Capitain's House, z którego w każdą stronę możemy stworzyć magiczną fotografię. Koniecznie spróbujcie zaliczyć oba te punkty, jednak z pewnością będzie to łatwiejsze w godzinach porannych

Przykładowe odległości:

Oia - Port Santorini 20 km
Oia - Thera 12 km
Oia - Santorini Airport 17 kmVII. Hotel Kastro - Oia


To miejsce o kolorystyce zupełnie innej niż zdążyliście się przyzwyczaić. Jednak idealnie wpasowuje się w klimat wyspy. Co tu dużo pisać to miejsce spodobało mi się tak bardzo, że zrobiłam tam zdjęcia aż dwa raz! Obok hotelu ścieżka prowadzi schodami do góry dzięki czemu ustawiajać się tam tworzymy idealny kadr z hotelem w tle. Miejsce jest głównym szlakiem turystów schodzących z Oii w stronę Ammoudi Bay, ale pomimo to nie powinno być problemów ze zrobieniem zdjęcia w ciągu dnia.

Przykładowe odległości:

Oia - Port Santorini 20 km
Oia - Thera 12 km
Oia - Santorini Airport 17 kmVIII. Saint George - Oia


Tym razem przeniesiemy się troszke w strone wschodniej części miasta, a dokładnie pod grecki kościół prawosławny, zwany Saint George. Tutaj też mamy do czynienia z piękną kolorystyką oraz klasyczną niebieską kopułą. Kościół znajduje się wzdłuż głównego szlaku pieszego, który ciągnie się przez całe miasto. Piękne, spójne i ciekawe architektoniczne miejsce, kolejny punkt na naszej mapie, który Wam polecam, tym bardziej, że zrobienie zdjęcia o każdej godzinie nie powinno stanowić dla nikogo problemu.

Przykładowe odległości:

Oia - Port Santorini 20 km
Oia - Thera 12 km
Oia - Santorini Airport 17 kmIX. Bugenwilla - Santorini

Na koniec tak zwana wzmianka specjalna, wyrózniająca pewną roślinę, którą możemy spotkać praktycznie na całej wyspie. Mowa tutaj o bugenwilli, która swoimi cudownymi kolorami ozdabia greckie miasteczka. W sierpniu kolory wręcz oślepiały swoją intensywnością, dlatego nie mogła pozostać obojętna na ich wdzięki i nie zrobić na pamiątke choć kilku zdjeć. Nie zostawiam tutaj żadnych konkretnych wskazówek, mam jednak nadzieję, że same zdjęcia będą dla Was najlepszą inspiracją!Mam nadzieję, że podobała Wam się ponowna wyprawa w te niesamowite strony i tak jak ja zapragnęliście ożywić swoje życie kolejnymi podróżami. Na wszystko na pewno przyjdzie jeszcze czas. Tymczasem dajcie mi znać jak Wam się podobało zestawienie, czy coś powinnam zmienić, coś poprawić. Napiszcie również, czy podczas Waszych wyjazdów też poszukujecie tego typu miejsc, a może sprawdzacie je właśnie wcześniej w internecie? Buziaki i do usłyszenia niebawem ;)

You May Also Like

12 Comments

 1. Cudowne miejsca (i oczywiście zdjęcia)! Zapisujemy posta i wrócimy do niego jak już będziemy na Santorini :)

  Pozdrawiamy ❤
  www.twinslife.pl (klik)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i zapraszam też na pozostałe posty z Santorini, które już wcześniej pojawiły się blogu!
   Buziaki :*

   Usuń
 2. Byłam na Santorinii dwa lata temu, coś wspaniałego! Te zachody słońca 🖤
  Niestety było w sezonie mnóstwo ludzi, co trochę utrudniło możlwiość zwiedzania, podziwiania w spokoju i samotności. Na pewno jeszcze się wybiorę, uwielbiam Grecję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda turystów na Santorini ciężko będzie zliczyć, ale pomimo to mam nadzieję na powrót na wyspę w przyszłości <3
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Anonimowy9/12/20 11:15

  Santorini na pewno warto odwiedzić :D Super zdjęcia!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdecznie,
   również pozdrawiam ;)

   Usuń
 4. Jakiż wartościowy wpis! Uwielbiam podrózować! Grecja marzy mi się baaardzo! Cudowne zdjęcia! A te kolory na pierwszej foci! Miło było zaglądnąć! Na pewno tu w rócę! Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis Ci się spodobał mam w planach następne w bardzo podobny klimacie więc zapraszam serdecznie <3

   Usuń
 5. Przepiękne zdjęcia ❤️ Grecja jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, teraz wydaje mi się jeszcze bardziej ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam kochana, zakochałam się od pierwszego wejrzenia <3

   Usuń
 6. Uwielbiam Santorini, a Oia to moje miejsce na ziemi!
  Buziaki, mój blog ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się dosłowny cud na ziemi <3

   Usuń