Matera - zapomniane miasto!

by - 17:59


Podróżując często podążamy utworzonymi schematami, jednak czasami warto zrobić krok w bok z głównej ścieżki, aby przekonać się jakie niezwykłe historie otaczają nas i tworzą nasz świat. Wyjeżdżając w tym roku do Apulii nie sądziłam na początku, że moja podróż wyjdzie poza granice tego pięknego, nadmorskiego regionu, w którym królują domki Trulli. Przeglądając różne poradniki, inspiracje, czy zdjęcia natrafiłam na oddaloną o 70 km od Bari miejscowość o nazwie Matera! Stolica Basilicaty, czyli regionu sąsiadującego z Apulią to miejscowość, która z jednej strony zachwyca, a z drugiej przeraża niespotykaną historią. Gdy wpiszecie tą nazwę w swoich wyszukiwarkach to spotkacie się przede wszystkim ze zdjęciami historycznej części miasta - Sassi. O ile jej architektura zachwyca i przenosi nas wiele lat wstecz to za wszystkimi domkami, kryje się przeszłość, której wstydzą się całe Włochy. Do połowy XX wieku w Materze ludzie pozbawieni środków do życia mieszkali w ubóstwie, często w jednym pomieszczeniu ze zwierzętami. I choć w całej Italii gospodarka napędzała rozwój kraju, to w Materze czas się zatrzymał. Bieda, śmiertelne choroby, brak czystej wody, mieszkania w grotach, nie wspominając o braku elektryczności, czy innych mediów. Gdy w okolicznych miastach ludzie korzystali z błogiego i dostatniego życia tutaj czas się zatrzymał na kilkaset lat. Historia tego miejsca bardzo mnie poruszyła, wydaje się tak bardzo nieprawdopodobna jak filmowa opowieść. Jednak to wszystko rzeczywiście miało miejsce, jeszcze tak niedawno. Gdy w końcu władze zainteresowały się losem mieszkańców i wysiedlili ponad 50 tysięcy osób, zaczęli proces ożywienia i odrestaurowania murów tego miasta. Obecnie odnowiona dzielnica Sassi nie straciła wcale na swoim uroku, ale jej mieszkańcy z roku na rok przyjmują coraz większą liczbę turystów, która zjeżdża się tutaj z całego świata. Widoki zapierają dech w piersiach, a błądząc wąskimi, krętymi uliczkami można wiele dowiedzieć się o przeszłości tutejszych mieszkańców. Warto jako ciekawostkę dodać, że był tu kręcony słynny film "Pasja", ponieważ uliczki Matery w znakomity sposób oddawały te z czasów życia Jezusa. Skoro mamy już wstęp to zapraszam na wszystko co potrzebne, aby postawić krok w tym niezwykłym mieście.


Jak dojechać?

Klasycznie skupię się tutaj na aspektach podróży środkami komunikacji innymi niż samochód, ponieważ w obecnych czasach dojazd samochodem nie będzie stanowił dla nas większego problemu. Jeśli będziemy chcieli dostać się z Apulii do Basilicaty, a dokładnie Matery musimy udać się na dworzec centralny w Bari. Jednak musimy pamiętać o tym, że w Bari mamy 4 dworce! Tym razem skierujemy się na Ferrovie Apullo - Lucane, z którego odjeżdżają pociągi do Matery. Ich koszt to 5 euro, ale niestety czas jazdy to aż 2 godziny, ponieważ pociąg zatrzymuje się na dużej ilości mniejszych stacji. Warto również pamiętać, że pociągi nie kursują w niedziele. Jeśli nie zdecydujemy się na pociąg możemy dojechać tam również busem. Autokary odjeżdżają z przystanku na tyłach dworca (Via Capruzzi). Koszt takiej podróży będzie identyczny jak w przypadku pociągu. W Materze jeśli mieszkamy blisko historycznej części miasta - Sassi to najbliżej będzie jeśli wysiądziemy na końcowej stacji Matera Sud. Tak oto trafiamy do miasteczka,które niczym specjalnym nie wyróżnia się na tle pozostałych włoskich miast. Wszystko zmienia się, gdy po raz pierwszy spojrzymy na panoramę wyjątkowego Sassi.Gdzie mieszkać?

W mieście obecnie nie brakuje różnorodnych miejsc do spania. Oprócz zwykłych hoteli i pensjonatów w nowej części miasta możemy zdecydować się na nocleg w klasycznych, kamienistych mieszkaniach Sassi lub również historycznych mieszkaniach w nowej części, które często umiejscowione są pod ziemią. My spędziliśmy dwie noce w I Duni Loft (KLIK), czyli właśnie klasycznym mieszkaniu w nowszej części miasta, które polecono nam ze względu na lepiej trzymające zimno ściany, co było bardzo ważne podczas 30-40 stopniowych upałów :) Cały wystrój mieszkania wypełniony był historycznymi meblami, a co najlepsze od dzielnicy Sassi dzieliły nas zaledwie 2 minuty drogi spacerem. Tak więc było to idealne miejsce wypadowe na odkrywanie przeszłości Matery. Ceny za mieszkanie dla 4 osób oscylują od 100 euro za noc, a jeśli dobrze się przyjrzycie sprawdzając ten hotel na bookingu <KLIK> to możecie dostrzec kilka moich zdjęć 😉Co zobaczyć?

Myślę że tutaj przede wszystkim zdjęcia mówią za siebie. Przed przyjazdem tutaj warto zagłębić się troszkę bardziej w historię tego miejsca i po prostu ruszyć  uliczkami tam gdzie nas nogi poniosą. Miasteczko kończy się wraz z ogromną przepaścią na której dnie płynie rzeczka. Warto również wybrać się na drugą stronę tej rzeki na punkt widokowy na całe Sassi, jednak to opcja dla tych podróżujących samochodem. Oprócz tego, życiem tętni starówka nowej części Matery, ogrom barów, kawiarni i restauracji, a obecnie instalacje elektryczne, które zdobią miasto, ponieważ Matera w tym roku została wybrana Europejska Stolicą Kultury. Jeśli więc planujecie wyjazd w południowe strony Italii koniecznie wybierzcie się do Matery, która zachwyci Was pod każdym względem! Czekam na Wasze komentarze o tym miejscu oraz jak podobają Wam się moje zdjęcia 😉You May Also Like

7 Comments

 1. Ahhh jak pięknie - obłędnie niesamowite widoki; inspiracja sama w sobie! :)
  Z chęcią wybrałabym się w tak wyjątkową podróż.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochana, pozdrawiam

   Ps. Niewiele trzeba, żeby zorganizować taki wyjazd :*

   Usuń
 2. piękne zdjęcia i cudowne miejsce;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę Ci tych cudnych widoków :)


  Blog modowy v

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne widoki i świetna fotorelacja :)

  OdpowiedzUsuń