Wiosna w Krakowie - przewodnik po królewskim mieście

by - 19:38


Witam Was moi kochani w kolejnym tegorocznym przewodniku. Tym razem będzie bardziej lokalnie, ale nie mniej wyjątkowo! Ponieważ wybierzemy się do dobrze Wam z pewnością znanego Krakowa, jednak po to, aby odkryć go na nowo wraz z  piękną wiosenną aurą. Miałam to szczęście, że nasz wyjazd popadł w jeden z najgorętszych okresów w tym roku, dzięki czemu pogoda cudownie sprzyjała rowerowemu eksplorowaniu miasta, co serdecznie Wam polecam. Kraków to po prostu świetne miejsce na rower, a szeroko rozbudowana infrastruktura oraz piękne krajobrazy sprawiają, że jest to mega praktyczne rozwiązanie, no i oczywiście nie musimy martwić się o parking!



DOJAZD

Kraków na południu przecina autostrada A4. Warto pamiętać, że podróżując tą trasą z kierunku Wrocławia będziemy musieli za taką podróż zapłacić (Katowice - Kraków koszt: 24 zł/16zł, Wrocław - Kraków 40,20 zł/32,20zł, tańsza opłata obowiązuje przy internetowym zakupie biletu na odcinku Katowice- Kraków) , natomiast odcinek od ukraińskiej granicy jest odcinkiem darmowym. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane i traktowane jako jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w naszym kraju. Należy jednak uważać na spore korki, dlatego warto po mieście poruszać się dobrze rozbudowaną siecią tramwajową, która szczególnie w godzinach szczytu jest sprawnym i wygodnym środkiem transportu lub zdecydować się na rower, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście jak każde duże miasto Kraków posiada swój port lotniczy im. Jana Pawła II oddalony o 15 km od centrum. Tak jak wspominałam dzięki temu stolica małopolski jest znana i chętnie odwiedzana przez zagranicznych turystów, którzy przylatują tutaj odwiedzić przepiękną starówkę oraz często również wybrać się na podbój tatrzańskich szczytów.
Kraków - Warszawa (295 km)
Kraków - Gdańsk (600 km)
Kraków - Wrocław (272 km)
Kraków - Poznań (428 km)
Kraków - Zakopane (111 km)



NOCLEG

Tym razem zatrzymaliśmy się w samym sercu Krakowa w apartamentach Stradonii. Piękne, elganckie pokoje, duża liczba udogodnień dzięki którym można poczuć się jak w domu. W końcu dostęp do pralki, zmywarki, ekspresu do kawy, czy całego aneksu kuchennego sprawia, że podczas pobytu nie można narzekać na rzadne braki. Dodatkowo nasze studio miało cudowny widok z balkonu bezpośrednio na Wawel, a taka bliskość największych atrakcji to ogromny plus. Tym bardziej, że auto możemy zostawić na pobliskim ogrodzonym parkingu przy ul. Bernardyńskiej, a po mieście poruszać się rowerami, które za darmo możemy wypożyczyć w recepcji. Warto również zaznaczyć, że do dyspozycji gości jest specjalna strefa co-workingowa, gdzie będziemy mogli w spokoju popracować, wypić kawę lub po prostu odpocząć. W pokoju znajdował się także oczyszczacz powietrza, a cały hotel funkcjonuje zgodnie z obecnymi wytycznymi i zasadami. W tym miejscu będziecie mogli również zrealizować bon turystyczny. Aby sprawdzić aktualne promocje oraz oferty zapraszam Was bezpośrednio na stronę <KLIK>






ATRAKCJE
  • Stare Miasto - to prawdziwa perełka jeśli chodzi o zabytkowe, historyczne części polskich miast. W 1978 roku zostało wpisane na światową listę UNESCO jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Jego centralny punkt stanowi Rynek Główny, na którym znajdziemy Sukiennice, czy dawny budynek handlowy, w którym obecnie znajduje się muzeum sztuki polskiej XIX w. (bilet normalny 25zł, ulgowe zaczynają się już od 1zł). Kolejnym symbolem centralnej części Krakowa jest Bazylika Mariacka z której każdego dnia możemy usłyszeć jak hejnalista odgrywa słynną melodię hejnału mariackiego. Jeśli chodzi o wejście do środka to mamy dwie możliwości: zwiedzanie bazyliki (normalny 10zł, ulgowy 5zł) oraz zwiedzanie hejnalicy, z której można podziwiać piękną panoramę miasta (normalny 15zł, ulgowy 10zł). Stare Miasto rozciąga się aż po Wzgórze Wawelskie i obejmuje takie dzielnice jak Stradom, czy Kazimierz, o którym więcej napiszemy sobie za chwilę. Uliczki tętnią życiem, a ogrom restauracji sprawia, że jest z czego wybierać, aby spróbować najpyszniejszych lokalnych przysmaków. Warto również przespacerować się Plantami Krakowskimi, czyli parkiem który rozciąga się dookoła całego terenu Starego Miasta.




  • Zamek Królewski na Wawelu - tym razem przeniesiemy się w okolice gdzie spokoju pilnuje legendarny smok wawelski. Który świetnie sprawdza się jako atrakcja dla najmłodszych tym bardziej, gdy trafimy na moment, w którym wydobywa się z niego siarczysty ogień. Jednak wszystko co najpiękniejsze w tym miejscu znajduje się troszkę wyżej, a oczywiście chodzi o królewski zamek. Jeśli chodzi o zwiedzanie to mamy w nim naprawdę multum możliwości, a żeby nie podawać tutaj informacji, które szybko mogą się przedawnić odsyłam Was na zawsze aktualną stronę, w której znajdziecie nie tylko jakie wystawy możecie konkretnie tam znaleźć, ale także informacje o wszystkich cenach biletów <KLIK>. Pewne jest natomiast jedno, że po wizycie na Wawelskim Wzgórzu, koniecznie trzeba przejść się nadwiślańskimi bulwarami, które o tej porze roku, aż roją się od pięknie rozkwitniętych kwiatów, z resztą zobaczcie sami!




  • Kazimierz - to jedna z najstaryszch dzielnic Krakowa. W przeszłości stanowiła odrębne miasto, w którym sporą część zajmowała dzielnica żydowska. Przede wszystkim warto zagubić się na spacerze pomiędzy niezwykle malowniczymi uliczkami, które doprowadzą nas do krakowskich synagog, pod kazimierski ratusz przy Placu Wolnica, a także do Placu Nowego na którym tętni wieczorne i nocne życie kazimierza oraz okolic. Dochodząc do Wisły trafiamy na bardzo ciekawą Kładkę Ojca Bernatka, a Kazimierz potrafi rozkochać w sobie miłośników spokojnych spacerów i odkrywania tych mniej zatłoczonych przez tłumy turystów zakątków miast.



  • Zakrzówek - czyli obecnie tereny rekreacyjne położone wokół zalewu. To przepiękne miejsce powstało poprzez zalanie kamieniłomu wapiennego w 1990 roku, a od niedawna służy jako miejskie odpoczynku dla mieszkańców miasta. W okolicy znajdują się także Skałki Twardowskiego, czyli jeden z najpiekniejszych punktów widokowych w okolicy oraz jaskinia krasowa zwana Jaskinią Twardowskiego. Świetne miejsce na odpoczynek dla całej rodziny, my wybraliśmy się tam na rowerach i zdecydowanie nie żałujemy tak spędzonego niedzielnego popołudnia.



  • Ogród Botaniczny UJ - położone przy ul. Kopernika założone w 1783 r. ogrody Uniwersytetu Jagiellońskiego to miejsce, które po prostu współgra z naturą. Znajdziemy tutaj prześliczne i najróżniejsze roślinne okazy, szklarnie wypłnione storczykami, kwiaty, a nawet palmy i cytrusy. Ogórd jest codziennie otwarty w godzinach 9:00-19:00, bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 5 zł.






JEDNODNIOWA WYCIECZKA

I to kolejny ogromny atut Krakowa! Wydaje Wam się, że wszystkie uliczki przeszliście wzdłuż i wszerz. Spokojnie to nie koniec atrakcji, których pełno czai się dookoła miasta. Na pierwszy ogień rzucam Wam kopalnie soli zarówno ta w Wieliczce, jak i ta w Bochni to idealne miejsca do zagłębienia swojej wiedzy na temat wydobycia soli oraz ciekawej wycieczki pod ziemie. Z kolei 20 km na północ mieście się Ojcowski Park Narodowy. Czyli miejsce pokryte niezwykłymi skałami wapiennymi. Jest to najmłodszy Park Narodowy w Polsce, a jego najsłynniejszą skałą jest bez wątpienia Maczuga Herkulesa. Na miejscu mamy też możliwość odkrywania ogromnych jaskiń krasowych powstałych na skutek działania wód. Ja polecę Wam natomiast mniej znane, ale równie piękne miejsc czyli Przysiółek Rusiecki i znajdujące się tam jezioro. Wyjątkowo spokojne i zaciszne miejsce, w którym znajduje się pięknie położona nad samą wodą huśtawka. Z resztą zobaczcie sami na zdjęciu jak wspaniale to wygląda. No i oczywiście nie zapominamy o bliskości wyjątkowych Tatr, z którymi Kraków nierozłącznie jest związany, a często nawet traktowany jaka brama wjazdowe w bardziej strome i niezwykłe tereny. Jeśli kochacie góry warto pomyśleć o wyjeździe łączonym, w którym kilka dni poświęcicie na krakowskie uliczki, a kilka następnych na górskie wspinaczki. Koniecznie zajrzyjcie do krakowskiej Urban Jungle, która będzie idealnym miejsce na wieczorny chill i odpoczynek po dniach pełnych wrażeń!


Mam nadzieję, że z przyjemnością odkrywaliście Kraków na nowo wspólnie ze mną! Jestem ciekawa, co wy najbardziej lubicie w tym mieście i czy tak jak ja kochacie tam wracać. Koniecznie podzielcie się w komentarzach, a jeśli wciąż za mało Wam krakowskiej wiosny to zostawiam Was z cudownymi obrazkami z Ogrodu Botanicznego, które sprawiają że dzień staje się lepszy! :D


















You May Also Like

12 Comments

  1. Mimo, że w krakowie byłąm już sporo razy, to chetnie jeszcze raz bym odwiedziłą i poznała nowe miejsca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że zdecydowanie warto tam wracać! :D

      Usuń
  2. Krakow jest moim ulubionym miastem, gdy jestem w Polsce zawsze tam wracam:-) Cudowne i bardzo profesjonalne zdjecia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, bardzo miło mi to słyszeć :D
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  3. Anonimowy19/5/21 22:37

    Przepiękna fotorelacja! W Krakowie byłam wiele razy, jednakże Ogrodu Botanicznego UJ nie miałam okazji zwiedzić. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie musisz tam podjechać przy następnym wyjeździe <3

      Usuń
  4. Bardzo mi się podoba sposób w jaki opisujesz wszystko ... a że uwielbiam Kraków, mogłam się tam przenieść duchowo, dzięki twojej lekkości i pasji w pisaniu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło to czytać, cieszę się bo właśnie taki miałam zamiar tworząc ten tekst ;) Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Odpowiedzi
    1. Koniecznie czas tam wrócić, ja wróciłam i byłam naprawdę zachwycona :D

      Usuń
  6. Bardzo lubię Kraków :) Piękne miasto :)
    Cudowne zdjęcia i śliczna TY :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie, bardzo mi miło, a Kraków to rzeczywiście magiczne miejsce *;*

      Usuń